images/covers/social-media-a-prowadzenie-firmy.webp

Prowadzenie social media dla firm. Co? Gdzie i jak?

12 listopada 2021
7min
marketing, social media

W dzisiejszym świecie social media stanowią element codzienności bardzo wielu ludzi. Pewnie sam nie raz łapiesz się na tym, że zamiast pracować, zjeść obiad lub zrobić inną ważną rzecz – od pół godziny siedzisz na telefonie lub komputerze i scrollujesz swoją tablicę w poszukiwaniu czegoś ciekawego. Luzik, nie jesteś w tym sam 😉

Takie zachowanie, jakkolwiek niepokojące, jest normalne – a z punktu widzenia marketingu, stanowi sporą szansę na dotarcie do dużej liczby użytkowników. Jako doświadczona agencja social media staramy się pokazywać jakie korzyści daje prowadzenie Facebooka i Instagrama, jednocześnie nie bojąc się LinkedIna czy Pinteresta!

Przeczytanie artykułu pozwoli Ci zrozumiećjaka jest specyfika poszczególnych social media oraz które z nich stanowią dla Ciebie potencjalne miejsce do zdobywania klientów dla Twojego biznesu!

Jednak zanim przejdziemy do meritum może warto zadać sobie pytanie: Czy każda firma powinna mieć swoje media społecznościowe? Absolutnie nie! Zaskoczony? Chciałbym Ci przedstawić dwie zupełnie różne sytuacje, które zobrazują czemu tak jest.

prowadzenie-social-media-hurtownia

Sytuacja numer 1

Wyobraź sobie, że prowadzisz lub odpowiadasz za sprzedaż w zakładzie produkcyjnym produkującym śruby. Twoi klienci to głównie inne duże zakłady produkcyjne. Odpowiedz sobie na pytanie – jakie realne korzyści jesteś w stanie osiągnąć przez np. prowadzenie fanpage na Facebooku? Czy masz do zaoferowania treści, które zaciekawią potencjalnych klientów? Czy będziesz jedynie postował linki do sklepu, powtarzalne posty, czasami przeplatane mało śmiesznymi memami nawiązującymi do Twojej branży?

Nie oszukujmy się - ani Ty, ani ja, ani nikt inny nie chce tracić czasu na takie posty. Trochę szkoda Twojego budżetu, lepiej kup pracownikom drożdżówki, przynajmniej podniesiesz morale zespołu 😉

prowadzenie-social-media-protezy

Sytuacja numer 2

Twoja firma produkująca żele do protez zębowych chce zwiększyć sprzedaż. Czy Twoja grupa docelowa w ogóle korzysta z social mediów? To jest ważne pytanie, które zawsze warto sobie zadać. Wszyscy chcielibyśmy mieć dziarskich dziadków, którzy ogarniają o co chodzi w social mediach, ale nie oszukujmy się – minimum 95% z nich nie korzysta z internetu, więc znowu – nie wróżę oszałamiających rezultatów.

W kontekście „nietypowych” usług polecamy fanpage Zakład pogrzebowy A.S Bytom. Wspomniany zakład jest pięknym wyjątkiem od reguły, tworząc zabawne treści mimo oferowania usług pogrzebowych. Jednak trzeba powiedzieć jasno, że mimo sukcesu marketingowego (to z całą pewnością najbardziej znany zakład pogrzebowy w Polsce) to najpewniej za tym sukcesem nie idą realne korzyści finansowe.


Podsumowując przykłady

Podejmując decyzję, czy potrzebna Ci agencja social media, zastanów się czy prowadzenie social media pozwoli Ci dotrzeć do Twojej grupy docelowej, oraz na których z nich użytkownicy docenią proponowaną przez Ciebie treść? Na drugą część pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu!

prowadzenie-facebooka-social-media

1. Prowadzenie fanpage na Facebooku

Facebook daje ogromne możliwości, choćby ze względu na fakt, że zrzesza największą liczbę użytkowników. Szacuje się, że w 2021 roku - na 32 miliony urządzeń korzystających z Internetu – blisko 90% z nich korzystała z Facebooka. Lepszy wynik ma tylko YouTube.

Dodatkową, ogromną przewagą Facebooka jest fakt, że zna nasze zainteresowania, pasje, nasz wiek, stan cywilny, gdzie mieszkamy, z kim spędzamy czas, oraz czym się na co dzień zajmujemy. To ogromna ilość informacji, które dobra agencja social media może wykorzystać przeciwko nam, albo na naszą korzyść 😊

Facebook przyda się wszędzie tam, gdzie potrzebne są wyżej wymienione informacje:

 • Jesteś prawnikiem lub prowadzisz kursy online z zakresu prowadzenia firmy? Adresuj treści poradnikowe do osób, które od niedawna prowadzą działalność.
 • Sprzedajesz zabawki dla dzieci? Udostępniaj treści na grupkach dla młodych rodziców.
 • Rozwijasz portal z ofertami pracy dla studentów? Przecież każdy nowy student udostępnia status o rozpoczęciu nauki na nowej uczelni – dotarcie do niego to prosta sprawa!

Przykłady można mnożyć i mnożyć, faktem jest, że prowadzenie fanpage jest ogromnym polem do popisu dla rozmaitych profili firmowych, potrzeba tylko agencji social media, która wie jak wykorzystać ten potencjał!

prowadzenie instagrama socialmedia

2. Prowadzenie Insatgrama

Instagram również zrzesza masę użytkowników, ale ma też swój unikalny charakter. Tutaj nikt nie wchodzi, żeby poczytać o tym czy SpaceX wystrzeliło nową rakietę czy nie. Tutaj użytkownicy przychodzą, żeby karmić się pięknymi obrazami, ciekawymi kreacjami lub nietuzinkowymi historiami. Jak płytko by to nie brzmiało, to ładne zdjęcie to już pół sukcesu. Właśnie z tego powodu Instagram jest miejscem do popisu przede wszystkim dla osób promujących markę osobistą, ale również:

 • fotografów
 • artystów
 • modelek
 • drogerii kosmetycznych
 • producentów mebli
 • salonów kosmetycznych
 • sklepów

Krótko mówiąc, nasza agencja ogarnie Twoje social media tak, że szybko będziesz miał z nich realne korzyści- tylko najpierw ogarnijmy kilka ładnych zdjęć! 😉

prowadzenie social media fb instagram

3. Prowadzenie FB i Instagrama

Nie, to nie pomyłka. Piszemy raz jeszcze o prowadzeniu FB i Instagrama, tylko tym razem wspólnie. Dlaczego tak? Otóż chcemy Ci uświadomić, że poziom rozbudowania tych serwisów jest tak duży, że właściwie bez żadnych innych inwestycji pozwala prowadzić pełnoprawny biznes.

Facebook pozwala stworzyć na fanpage’u sklep, który posiada wszystkie funkcjonalności, jakie posiada każdy inny sklep internetowy – przy tym zawiera się w znanym użytkownikowi interfejsie i budzi zaufanie klientów. Przykład takiego sklepu przedstawiono poniżej:

prowadzenie sklepu na facebooku

Jednak oprócz aspektu technicznego znaczenie ma też fakt, że dywersyfikacja social mediów pozwala Ci zwiększyć skalę. Nie każdy kto ma Facebooka ma Instagrama – to fakt, nie każdy kto Cię znajdzie na Instagramie, da Ci follow na Facebooku, to też fakt 😉 Tym samym, jeżeli widzisz potencjał dla swojego biznesu na eksplorowanie obu tych rynków, to dlaczego tego nie robić? Zwłaszcza przy dodatkowym wsparciu kampanii reklamowych wspólne prowadzenie kont może dać świetne efekty! Dla kogo zalecane jest prowadzenie FB i Instagrama?

 • Producenci mebli
 • Sklepy z zabawkami
 • Firmy coachingowe
 • Trenerzy osobiści
 • Stowarzyszenia i fundacje
 • Firmy HR
 • Serwisy internetowe
 • Usługi SaaS
prowadzenie linkedin social media

4. Prowadzenie LinkedIn

Wchodzimy w nieco inny świat. LinkedIn to social media dla pracowników i specjalistów. Tutaj również użytkownik udostępnia o sobie dużo informacji, ale przede wszystkim, treści na tym portalu skupiają się na tematach specjalistycznych. Jeżeli chcesz budować wizerunek marki odpowiedzialnej, znającej się na rzeczy – to dobrze trafiłeś. Użytkownicy tutaj doceniają długie, wyczerpujące posty na skomplikowane tematy. Prowadzenie LinkedIn jest zalecane przede wszystkim dla:

 • Rzadkich specjalistów
 • Pracowników „nowych technologii”
 • Firm z zakresu inżynierii
 • Psychologów
 • Lekarzy
 • Prawników
 • Firm rekrutacyjnych
 • Firm oferujących usługi B2B

Dla każdego użytkownika najważniejszym parametrem na LinkedIn jest stanowisko pracy. Biorąc pod uwagę fakt, że na LinkedInie wielu rekruterów szuka potencjalnych pracowników – użytkownikom zależy, aby ich stanowisko odpowiadało rzeczywistości. Efekt końcowy jest taki, że jeżeli chcesz tworzyć treść dedykowaną tylko do prezesów firm, możesz bardzo łatwo dotrzeć do Twojej grupy docelowej.

5. A może Pinterest albo Twitter?

Pora na nieco nietypowy wybór. Oba portale skupiają zupełnie innych użytkowników, dlatego warto opisać je osobno.

prowadzenie pinterest prowadzenie twittera

Pinterest

Szacuje się, że Pinterest ma już ponad 1,5 miliona użytkowników w Polsce. Specyfika tego portalu polega na udostępnianiu zdjęć i filmów przy czym na portalu jest więcej osób, które skupia się na zbieraniu treści nich ich emisji. To znowu ogromne pole do popisu dla Twojego biznesu! Bardzo łatwo zbudujesz grono odbiorców jeżeli zajmujesz się:

 • Zdrowym odżywianiem
 • Prowadzeniem sklepu internetowego
 • Prowadzeniem kursów online
 • Grafiką komputerową
 • Produkcją mebli
 • Tatuażami
 • Ogrodnictwem lub sprzedażą roślin i kwiatów
 • Fotografią
 • Organizacją non-profit
 • Salonem fryzjerskim
prowadzenie twittera social media

Twitter

Natomiast jeżeli chodzi o Twittera, ciężko oprzeć się wrażeniu, że coś w Polsce nie zadziałało. W Polsce posiadaczami Twittera są przede wszystkim politycy, dziennikarze i sportowcy, co nie znaczy, że Ty nie masz tam czego szukać.

Jeżeli prowadzisz biznes, który jakkolwiek responduje z powyższymi grupami społecznymi – to jak najbardziej i dla Ciebie jest tu pole do popisu. Warto żebyś posiadał Twittera, jeżeli prowadzisz kancelarię prawną, biuro rachunkowe, sprzedaż koszulek sportowych, sprzedaż odżywek i suplementów diety, jesteś trenerem, fizjoterapeutą, redaktorem, właścicielem serwisu informacyjnego, freelancerem lub dziennikarzem.

Ważne jest jednak, abyś dopasował swoją działalność do specyfiki Twittera, samo emitowanie treści nie wystarczy. Warto angażować się w dyskusje z innymi kontami, zadawać pytania, sugerować odpowiedzi i stosować odpowiednie tagi.

prowadzenie social media po angielsku

6. Prowadzenie social media po angielsku lub w innym języku

Jeżeli masz w planach ekspansję na rynek zagraniczny – może warto postarać się o prowadzenie social media po angielsku lub w innym języku? Docieranie do wybranej grupy odbiorców nie jest takie trudne, a jeszcze przed rozpoczęciem realnej sprzedaży za granicami naszego kraju możesz nawiązać relacje z klientami zza granicy. Może to dla Ciebie stanowić zarówno dobre podwaliny pod końcowe wejście w rynek, jak i zwykłe badanie rynku w celu weryfikacji czy na Twoje produkty i usługi jest popyt, albo czy oferowane przez Ciebie ceny są konkurencyjne 😊

Aspect jako Agencja Social Media

Pisząc artykuły takie jak ten, staramy się zarówno zachęcić do korzystania z potencjału, jaki dają social media. Jednocześnie staramy się przestrzec przed nierozważnym doborem dróg komunikacji z klientami. Czy zakład pogrzebowy może prowadzić social media? Może i to nawet z pomysłem, jednak czy idą za tym realne korzyści finansowe? Jeśli już to niewielkie i to właściwie tylko w przypadku jeden na tysiąc. W niektórych przypadkach warto zastanowić się nad innymi formami merketingu jak chociażby SEO albo Google Ads.

Jeżeli zastanawiasz się które social media będą najlepsze dla Twojego biznesu, skontaktuj się z nami poprzez mail (contact@aspect-company.com) lub social media! Jeżeli chciałbyś skorzystać z naszej pomocy, również zachęcamy do kontaktu oraz sprawdzenia naszej oferty social media gdzie znajdziesz również nieco informacji na temat cen.